Jesionowa 20B 05-816 Michałowice-Osiedle Pon - Pt 10:00-20:00 +48 791 791 411

Stomatologia zachowawcza

Co to jest stomatologia zachowawcza?

Jest to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem ubytków powstałych w wyniku próchnicy lub urazów. Wczesne wyleczenie próchnicy pomaga uniknąć poważnych powikłań, jako że nieleczona może doprowadzić nawet do utraty zębów. W leczeniu ubytków stosuje się specjalistyczne materiały, zwane wypełnieniami, które mają za zadanie chronić ząb przed próchnicą i uszkodzeniami.

Czym jest wypełnienie?

Nazywa się w ten sposób odtworzenie budowy anatomicznej danego zęba, która została naruszona w wyniku powstania ubytków. Wypełnienie formujemy z najwyższej jakości materiałów tak, aby odtwarzało naturalną budowę i właściwości zęba. Dzięki temu zachowana zostaje zarówno estetyka, jak i prawidłowa anatomia oraz artykulacja. W naszym gabinecie stosujemy tylko i wyłącznie najwyższej jakości wypełnienie nanohybrydowe gwarantujące estetykę i trwałość oraz kompozytowe i porcelanowe inlay i onlay, które stanowią najlepszą możliwą metodę odbudowy utraconych tkanek zęba.

Rodzaje wypełnień:

  • Kompozytowe – najczęściej stosowane, można je dobrać pod kolor zęba. Wyróżniamy dwa rodzaje wypełnień kompozytowych: z użyciem materiałów światłoutwardzanych i chemoutwardzanych. Doskonale przylegają do zachowanych tkanek, dzięki czemu możliwe jest oszczędne opracowanie ubytku (a tym samym nie ma konieczności usuwania zdrowych tkanek zęba). Zęby rekonstruuje się szybko i łatwo, często w przeciągu jednej wizyty. Dzięki jonom fluoru wypełnienia kompozytowe pomagają dodatkowo w zapobieganiu próchnicy. Wzmacniają struktury zębów i są odporne na zgniatanie. Niestety, wyższa ścieralność i mniejsza trwałość to wady tego typu wypełnienia.
  • Inlay & Onlay porcelanowe – są to wypełnienia, które pozwalają na idealne odtworzenie kształtu anatomicznego zębów. Porcelana jest materiałem bardzo uniwersalnym, dlatego często wybiera się ją do wykonywania tych wypełnień, na podstawie pobranego wycisku. Wykonuje się je w pracowni protetycznej, a następnie wkleja do przygotowanego ubytku w zębie. Materiały wiążące to specjalne cementy oraz żywice, które zachowują szczelność i nie wypłukują się. Inlay & Onlay są odporne na ścieranie, dzięki nim ząb wygląda naturalnie i zachowuje swoje właściwości.
  • Wypełnienie glassjonomerowe – jest to proszek zawierający szkło wapniowo-glinowo-krzemowe wzbogacone jonami fluoru. Wypełnienie takie jest biokompatybilne dla żywych tkanek. Jest to materiał wytrzymały na zgniatanie lecz mało odporny na rozciąganie. Ma bardzo dobre przyleganie do zębiny i wykazuje odporność na wilgoć.
  • Inlay & Onlay ze złota – w przypadku dużych ubytków stosuje się Inlay & Onlay ze złota, ponieważ jest to materiał, który nie powoduje uczuleń i cechuje go duża wytrzymałość. Ścieralność złota jest zbliżona do poziomu ścieralności szkliwa, a na dodatek zapobiegają powstawaniu próchnicy wtórnej, mają działanie bakteriostatyczne. Ze względu na kolor obudowy to wypełnienie stosuje się głównie w górnych zębach trzonowych.
  • Amalgamatowe – jest to stop rtęci z kilkoma innymi metalami, najstarszy materiał używany w stomatologii zachowawczej. Przez zmianę składu procentowego metali można wpływać na właściwości wypełnienia. Jest to bardzo trwałe i nieścieralne tworzywo, odporne na warunki zewnętrzne. Amalgamat stosuje się zwykle w leczeniu ubytków zębów bocznych lub niewidocznych ubytków przyszyjkowych, ponieważ ma srebrno – szarą barwę, przez co wyróżnia się na tle zębów i może powodować dyskomfort. Jest także nieco trudniejszy w użyciu, jako że ubytek należy opracować tak, aby wypełnienie nie wypadło i nie pękło. Do skutków ubocznych należy zaliczyć duże przewodnictwo cieplne, które może wywoływać ból podczas jedzenia.

Etapy zakładania wypełnień:

  • Jeśli pacjent sobie tego życzy lub ubytek jest głęboki, stomatolog stosuje znieczulenie.
  • Opracowanie ubytku – dentysta oczyszcza ubytek próchnicowy, usuwając przy pomocy wiertła tkanki dotknięte próchnicą.
  • W przypadku głębokiego ubytku dentysta nakłada na dno materiał (podkład) odizolowujący miazgę od wypełnienia, żeby pacjent nie odczuwał dyskomfortu.
  • Proces zakładania wypełnienia różni się w zależności od rodzaju materiału. Jeśli jest to wypełnienie kompozytowe (najczęściej spotykane), na ząb nakłada się najpierw wytrawiacz (specjalny żel) . Przy niektórych rodzajach kompozytu nie stosuje się wytrawiacza. Ma on za zadanie przygotować powierzchnię zęba do połączenia z plombą. Następnie żel się spłukuje i suszy ubytek, po czym smaruje płynem – bondem – który naświetla się lampą polimeryzacyjną celem jego utwardzenia. Dzięki temu tkanki zęba łączą się z plombą. Ostatnim etapem jest założenie właściwej plomby, w kilku warstwach, przy czym każdą z nich naświetla się lampą, żeby ją utwardzić.
  • Ostatnim etapem jest dopasowanie wypełnienia do zgryzu, czyli nadawanie jej takiego kształtu, żeby nie powodowała dyskomfortu pacjenta. Dentysta sprawdza plombę przy pomocy specjalnej kalki, którą zagryza pacjent, a następnie dopasowuje ją do zgryzu.

Nasi pacjenci często pytają o to czym właściwie jest stomatologia zachowawcza. Dla nich przygotowaliśmy zestaw najczęściej zadawanych pytań, i odpowiedzi dla nich. Stomatologia zachowawcza – pytania i odpowiedzi