Jesionowa 20B 05-816 Michałowice-Osiedle Pon - Pt 10:00-20:00 +48 791 791 411

Wybielanie zębów – pytania i odpowiedzi

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

Najnowsze badania potwierdzają, że środki stosowane podczas wybielania są bezpieczne, a nawet łagodniejsze dla zębów niż kwasy zawarte w pożywieniu. Nie uszkadzają szkliwa. Co więcej – dzięki fluorowi czy azotanowi potasu pomagają remineralizować szkliwo. Nie należy się więc obawiać, że zęby staną się podatne na próchnicę lub bardziej kruche.

Czy wybielanie jest wskazane w trakcie ciąży?

Kobiety w ciąży muszą powstrzymać się przed wybielaniem, ponieważ środek wybielający stosowany podczas zabiegu częściowo wnika do krwioobiegu pacjentki i tym samym istnieje możliwość dotarcia tego środka do dziecka. Może to zadziałać niekorzystnie na rozwijający się organizm.

Jakie są przeciwwskazania do wybielania zębów?

Zabieg jest niewskazany dla kobiet w ciąży. Nie wybiela się także zębów mlecznych ani stałych u bardzo młodych osób. Osoby z nadwrażliwością zębów oraz z obnażeniem szyjek zębowych również nie powinny stosować wybielania. Pozostałe przeciwwskazania to uczulenia, rozległa próchnica i nieszczelne wypełnienia.

Czy przy wybielaniu występują skutki uboczne?

Możliwe skutki niepożądane po wybielaniu to nadwrażliwość zębów (mijająca po jakimś czasie przy użyciu specjalnych środków w gabinecie lub past), podrażnienia dziąseł i błony śluzowej, alergia na środek wybielający, bóle głowy i stawów szczęki, oraz uszkodzenie szkliwa w przypadku nieprawidłowego stosowania preparatu. Trudno także przewidzieć efekt wybielania u poszczególnych pacjentów.

Jak długo utrzymują się efekty wybielania?

Efekt zależy od pacjenta – należy bowiem odpowiednio dbać o jamę ustną i unikać barwiących napojów oraz pokarmów, a także zrezygnować z palenia tytoniu. Dla podtrzymania efektów można stosować pasty wybielające. Przy odpowiedniej higienie efekt jest widoczny przez kilka lat.

Dlaczego zęby się przebarwiają?

Przebarwienia pojawiają się wraz z wiekiem, a także w wyniku chorób zgorzelinowych miazgi, chorób ogólnych typu porfiria, choroby hemolityczne czy też przyjmowania leków takich jak tetracyklin. Najbardziej powszechne są jednak przebarwienia powstałe w wyniku picia mocnej kawy, herbaty i palenia papierosów. Odpowiednia higiena jamy ustnej pozwala ograniczyć przebarwienia wywołane przez czynniki zewnętrzne.

Jak długo trwa kuracja?

To zależy od tego, czy zabiegi są przeprowadzane w gabinecie czy w domu. Domowe sposoby wybielają zęby w przeciągu kilku do kilkunastu dni (pod warunkiem rzetelnego stosowania preparatów). W przypadku leczenia gabinetowego zabieg jest dużo szybszy i już w ciągu jednej wizyty pozwala na uzyskanie pożądanych efektów. Jeśli zęby są szczególnie trudne do wybielenia, zabiegi należy rozłożyć na dłuższy czas.

Jak wyglądaja wybielanie zębów w Jesionowa Dental Clinic? Sprawdź tutaj.