Jesionowa 20B 05-816 Michałowice-Osiedle Pon - Pt 10:00-20:00 +48 791 791 411

Szablony chirurgiczne

Zastosowanie szablonów chirurgicznych w implantologii umożliwia przeprowadzenie zabiegu skutecznie i bezpiecznie. Jest to nowoczesne rozwiązanie wspomagające pracę stomatologa podczas wszczepienia implantu. Połączenie doświadczenia, wiedzy i umiejętności stomatologa z tą innowacyjną metodą, powoduje, że zabieg implantacji może być przeprowadzony szybko i mniej boleśnie niż w standardowy sposób. Szablony są wykonane z żywicy polimerowej, która doskonale współgra z tkankami w jamie ustnej. Dzięki temu możemy przywrócić funkcjonalność przeżuwania i poprawić estetykę uśmiechu.

Jakie inne zalety ma zastosowanie polimerowych szablonów chirurgicznych?

  • Precyzyjność. Można bardzo dokładnie i indywidualnie dopasować implant do żuchwy i szczęki konkretnego Pacjenta.
  • Małoinwazyjność. Stomatolog w celu wszczepienia implantu, dokonuje minimalnego nacięcia dziąsła. Dodatkowo dzięki komputerowemu wyciskowi, nawiert jest wykonywany zgodnie z wyznaczonym wcześniej kątem i na określoną głębokość. Korzyścią tego zabiegu jest brak dodatkowej ingerencji w kość.
  • Skrócony czas zabiegu. Po wszczepieniu implantu, pacjent tego samego dnia może mieć założoną koronę tymczasową i cieszyć się pięknym uśmiechem.
  • Szybki powrót do normalnego funkcjonowania. Brak zastosowania tradycyjnego skalpela, umożliwia szybsze gojenie się ran i powrót do codzienności w krótkim czasie.

Szablony chirurgiczne są tworzone pod konkretnego pacjenta. Każda wada zgryzu jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Istotne jest, aby za każdym razem przygotowywać dla pacjenta nowy szablon, ponieważ warunki w jamie ustnej mogą się zmieniać na przestrzeni lat.

Jak wygląda cały proces?

szablony chirurgiczneW naszej klinice, w celu wykonania projektu szablonu implantologicznego, korzystamy z programu 3Shape Implant Studio.

Cały zabieg rozpoczyna się od wykonania wycisku z jamy ustnej pacjenta, przy użyciu skanera oraz tomografu. Na podstawie ich wyników, opracowujemy pełen plan zabiegu, czyli dobieramy odpowiedni rodzaj i wielkość wszepów, określamy rodzaje wierteł, jakie będą użyte oraz ustalamy kąt i głębokość wprowadzenia wiertła. Mając te informacje możemy przystąpić do wykonania spersonalizowanego szablonu chirurgicznego. Znajdują się w nim specjalne otwory, poprzez które będziemy wykonywać nawierty w kości. Gdy projekt szablonu jest gotowy przesyłamy go do naszej drukarki 3D, która w przeciągu kilku godzin stworzy indywidualny szablon dla pacjenta.

drukarka 3dPodczas kolejnej wizyty w klinice przeprowadzamy zabieg u Pacjenta. Rozpoczyna się on od umieszczenia szablonu w jamie ustnej i nawiercenie kości poprzez otwory w szablonie. Dzięki temu, że szablon jest zgodny z kształtem jamy ustnej, dopasowanie następuje niemal natychmiastowo i co więcej, w bardzo sterylnych warunkach. Po osadzeniu implantu w kości wyrostka, od razu możemy założyć specjalnie przygotowaną tymczasową koronę protetyczną. Nasz Pacjent może cieszyć się nowym uśmiechem.

Inne zastosowania szablonów

Poza implantologią, szablony chirurgiczne mają również inne zastosowania. Bardzo często są wykorzystywane podczas zabiegów rekonstrukcyjnych, czyli np. odtworzenia utraconego fragmentu kości czy połączenia złamanej kości.

Co zyskuje Pacjent?

Przede wszystkim ma możliwość skorzystania z najnowocześniejszej metody uzyskania pełnego, pięknego uśmiechu. Dzięki użyciu innowacyjnych technologii, sam zabieg jest przeprowadzony praktycznie bezboleśnie i pozwala na bardzo szybki powrót do zdrowia poprzez łatwiejsze gojenie.

Podczas zabiegu nie używamy skalpela, co zwiększa bezpieczeństwo oraz wpływa na zmniejszenie strachu.

Stosując nowoczesną technologię, Pacjent otrzymuje indywidualnie przygotowany szablon i dokładny plan leczenia.

Obecnie implantologia jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny, a Pacjenci coraz chętniej z niej korzystają. Pamiętajmy, że piękny, zdrowy uśmiech jest wizytówką każdego człowieka.