Jesionowa 20B 05-816 Michałowice-Osiedle Pon - Pt 10:00-20:00 +48 791 791 411

Stomatolog dziecięcy

Czym zajmuje się stomatolog dziecięcy?

Rozwój dziecka na każdym etapie życia przebiega różnie. Jest to czas pełen zmian i interesujących odkryć. Rodzic musi myśleć o wielu aspektach zdrowia dziecka. Stomatologiczne leczenie zachowawcze jest istotne, żeby w porę zapobiegać rozmaitym chorobom, oszczędzić kosztownego leczenia w przyszłości i nauczyć dziecko właściwego dbania o zęby. Budowa zębów mlecznych sprawia, że niestety są one bardzo podatne na powstanie i rozwój próchnicy.

Zabiegi związane ze stomatologią dziecięcą są wykonywane tak samo jak u osób dorosłych, jednak przy użyciu innych materiałów. Dentysta stara się stworzyć przyjazną i ciepłą atmosferę, żeby dziecko nie bało się i nie unikało wizyt u stomatologa dziecięcego w przyszłości. Służą temu wizyty adaptacyjne, odpowiednie podejście dentysty i bezboleśnie przeprowadzane zabiegi.

Pierwsza wizyta

 • Kiedy pierwsza wizyta?

Przede wszystkim, wizyta adaptacyjna nie powinna odbywać się, gdy dziecko boli ząb. Nie czekaj, aż zaistnieje nie cierpiąca zwłoki konieczność przeprowadzenia zabiegu – wybierz jakiś dzień, w którym będziesz mógł znaleźć czas na odwiedzenie stomatologa. Nasi dentyści zadbają o ciepłą atmosferę, w formie zabawy zapoznają dziecko z przyrządami dentystycznymi i pracą gabinetu. Pamiętaj – ty również musisz być dobrze nastawiony do tej wizyty, żeby dziecko nie wyczuło twoich ewentualnych obaw.

 • Jak przygotować dziecko do wizyty?

Wybierz taką porę dnia, żeby dziecko było wyspane i najedzone, dzięki temu humor będzie mu dopisywał. Przed wizytą porozmawiaj z nim o tym, gdzie się udajecie, unikaj wyrażeń „nie bój się”, „nie będzie bolało”, ponieważ dziecko mimowolnie przygotuje się na niebezpieczeństwo. Poczytajcie książeczki albo pograjcie w gry edukacyjne, które są związane ze stomatologią. Dzięki temu dziecko oswoi się z tematem w znanym sobie otoczeniu.

 • Jak przygotować dziecko, które się boi?

Przede wszystkim nigdy nie okłamuj dziecka – jeśli wiesz, że zabieg może być bolesny, nie twierdź inaczej. Rozczarowanie nie przyczyni się do polepszenia wizerunku dentysty. Używaj rzeczowych argumentów, obiecaj drobną nagrodę, jak pójście na lody czy mała zabawka. Po zabiegu pochwal dziecko za odwagę i dzielność. Jeśli niechęć jest bardzo duża i nie da się chwilowo nic na to poradzić, przełóż datę zabiegu na inny, bliski termin – to pozwoli dziecku nieco odetchnąć, a tobie da czas na uspokojenie go.

 • Przebieg wizyty adaptacyjnej

Podczas wizyty adaptacyjnej dziecko obejrzy gabinet stomatologiczny, pozna dentystę i personel. Będzie mogło także posłuchać o przeprowadzanych zabiegach, obejrzeć narzędzia i aparaturę. Lekarz przekaże mu wiedzę w sposób lekki, w formie zabawy i udzieli dziecku jak najwięcej rzeczowych odpowiedzi. Opiekuńcze podejście do dzieci ze strony personelu sprawi, że twoja pociecha poczuje się swobodnie i nie będzie się obawiała wizyt u dentysty.

Fluoryzacja

 • Na czym polega zabieg fluoryzacji?

Jest to zabieg, który ma za zadanie wzmocnić szkliwo dziecka poprzez dostarczenie mu odpowiedniej dawki fluoru. Dentysta wykonuje go w gabinecie przy użyciu pędzelka i preparatu z fluorem.

 • Po zabiegu

Przez jakiś czas mały pacjent ma poczucie, że jego zęby są pokryte błoną. Podczas tych kilku godzin w ślinie następuje wzrost fluoru, który następnie wbudowuje się do szkliwa, wzmacniając je i uodparniając na ataki kwasów. Przez dwie godziny nie można jeść ani pić, lepiej też nie myć zębów tego dnia. Zabieg fluoryzacji powinno się przeprowadzać dwa razy do roku, a gdy zęby dziecka mają dużą skłonność do próchnicy, to częstotliwość powinna być zwiększona dwukrotnie.

Lakowanie

 • Na czym polega lakowanie?

Lakowanie polega na pokryciu zagłębień i szczelin zęba preparatem, zwanym „lakiem”. Chroni on przed wnikaniem resztek pokarmowych wraz z bakteriami do szczelin. Dzięki temu zapobiega powstawaniu próchnicy. Zabieg powinno się przeprowadzać w przeciągu kilku miesięcy od wyrżnięcia się całej powierzchni zęba. Jeśli zdążyła rozwinąć się na nim próchnica wykonuje się wtedy lakowanie poszerzone polegające na opracowaniu ubytku i wypełnieniu lakiem lub zastosowaniu standardowego kompozytu.

 • Dlaczego warto lakować zęby u dziecka?

Profilaktyka, polegająca na wykonywaniu zabiegu lakowania, jest niezbędnym elementem stomatologii zachowawczej u dziecka. Zapobiega ona rozwojowi próchnicy w szczelinach i zagłębieniach zębów, które ciężko doczyścić zwykłą szczoteczką z resztek pokarmowych. Jest to szczególnie ważne u dziecka, które ma znacznie głębsze bruzdy w zębach niż osoba dorosła. Należy bardzo uważnie obserwować jamę ustną dziecka i reagować natychmiast, gdy wyrżnie się kolejny ząb stały.

 • Opis zabiegu:

Lakowanie rozpoczyna się od oczyszczenia powierzchni zęba specjalną szczoteczką, a następnie osuszenia miejsca zabiegowego. Po wykonaniu tych czynności w bruzdy i inne zagłębienia zęba wkłada się lak w postaci płynnej pasty. Lak utwardza się, naświetlając go lampą polimeryzującą, a na koniec dopasowuje do zgryzu. Zabieg jest bezbolesny i nie powoduje dyskomfortu dziecka.

Kolorowe wypełnienia

 • Na czym polega kolorowe wypełnienie zęba?

Kolorowa plomba to opracowane specjalnie dla dzieci wypełnienie, które ma za zadanie zwiększyć zaangażowanie i zmniejszyć stres dziecka podczas zabiegu. Może ono samodzielnie wybrać swój ulubiony, błyszczący kolor z kilku dostępnych, dzięki czemu staje się częściowo odpowiedzialne za efekt.

 • Dlaczego warto stosować kolorowe wypełnienia?

Dzięki indywidualnemu wyborowi wypełnienia stres podczas zabiegu jest niemalże nieodczuwalny. Dzięki temu dziecko staje się wręcz zadowolone z efektów i dumne z uzyskanej ozdoby, która jest wyjątkowa i ładnie wygląda. Poza tym zaangażowanie w ochronę kolorowych plomb powoduje, że dzieci chętnie dbają o ich higienę, co skutkuje zwiększoną dbałością o całą jamę ustną. Wypełnienia stanowią również dodatkową formę profilaktyki, jako że uwalniają dużą ilość jonów fluorkowych i jonów cynku, dzięki czemu mają długotrwałe działanie bakteriostatyczne i przeciwpróchnicze. Poza tym nie są łatwo ścieralne, więc wytrzymują dłużej niż standardowe wypełnienia.

Podcinanie wędzidełka

 • Na czym polega podcięcie wędzidełka?

Rozbudowane wędzidełka, które mają niewłaściwe rozmieszczenie, mogą sprawiać poważne problemy. Dlatego dobrze jest udać się z nim do dentysty, żeby im zapobiec. Zabieg jest krótki oraz bezbolesny, wykonywany na miejscowym znieczuleniu. Do podcięcia przerośniętego wędzidełka stosuje się specjalny diodowy laser, który powoduje, że zabieg jest bezkrwawy i dziecko nie będzie odczuwało dyskomfortu oraz strachu.

 • Kiedy należy podciąć wędzidełko?
 1. przyczyny ortodontyczne – w tym przypadku wskazaniem do podcięcia wędzidełka jest diastema (przerwa między górnymi jedynkami), która nie zamyka się po wyrznięciu się wszystkich górnych siekaczy stałych. Zabieg wykonuje się przed założeniem aparatu ortodontycznego.
 2. przyczyny logopedyczne – przerośnięte wędzidełko może zmniejszyć ruchliwość języka i wymowę głosek przedniojęzykowych.

Sprawdź także: Stomatologia zachowawcza