Jesionowa 20B 05-816 Michałowice-Osiedle Pon - Pt 10:00-20:00 +48 791 791 411

Profilaktyka

Czym jest profilaktyka stomatologiczna?

Profilaktyka to przede wszystkim zapobieganie chorobom zębów i przyzębia, a także właściwe oczyszczanie jamy ustnej. Dzięki profilaktyce pacjent ma kontrolę nad stanem swojego uzębienia. Stomatolog może zminimalizować ryzyko różnych schorzeń i dolegliwości poprzez stosowanie odpowiednich zabiegów. Właściwa higiena eliminuje przykry zapach z ust, zapewnia poczucie świeżości i zapobiega przebarwieniom od papierosów, herbaty czy kawy. O zęby powinno dbać się codziennie, prawidłowo je oczyszczając, a także odbywając regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, średnio raz na 6-8 miesięcy. Przy odpowiedniej profilaktyce można długo cieszyć się zdrowymi zębami.

Jakie są metody profilaktyki?  

  • Skaling (scaling) – jest to metoda usuwania kamienia nazębnego przy pomocy urządzenia ultradźwiękowego, które nie uszkadza szkliwa. Kamień tworzy się, kiedy płytka bakteryjna nie jest usuwana podczas codziennej higieny jamy ustnej. Objawia się to między innymi przykrym zapachem z ust i ma różną intensywność u poszczególnych osób. Skaling to zabieg bezbolesny, jednak w sytuacji, gdy u pacjenta pojawi się stan zapalny tkanek otaczających ząb lub przy odsłoniętych szyjkach, ból może być odczuwalny. W takim wypadku podaje się znieczulenie miejscowe. Skaling łączy się z późniejszym polerowaniem zębów, co zapobiega ponownemu odkładaniu się płytki nazębnej. Zabieg przeciwdziała parodontozie.
  • Piaskowanie – zabieg usuwania przebarwień powstałych od papierosów, kawy i herbaty, wykonywany przy pomocy specjalnego urządzenia – piaskarki stomatologicznej. Wyrzuca ono cienkim strumieniem mieszankę wody i powietrza z dwuwęglanem sodu, znajdującą się pod dużym ciśnieniem. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny – zaleca się stosowanie go co najmniej dwa razy do roku, w zależności od potrzeb. Często uzupełnia się nim scaling, dzięki wysokiej skuteczności piaskowania w czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych. Podobnie jak scaling, piaskowanie zapobiega parodontozie i kończy się polerowaniem wszystkich czyszczonych powierzchni.
  • Fluoryzacja – stosuje się ją w profilaktyce próchnicy i przy nadwrażliwości zębów. Polega na powlekaniu zębów warstwą preparatu o wysokiej zawartości fluoru. Przed aplikacją zęby są dokładnie czyszczone. Po nałożeniu preparat twardnieje, tworząc przezroczystą błonkę. Fluoryzację wykonuje się zarówno u dzieci jak i u dorosłych, ponieważ wzmacnia zęby i sprawia, że są bardziej odporne na próchnicę i działanie kwasów. Powinno się ją stosować dwa razy do roku, a także po usuwaniu kamienia nazębnego, piaskowaniu, szlifowaniu zębów oraz w chorobach przyzębia. Jeśli istnieje większe ryzyko próchnicy, zabieg wykonuje się częściej, a przy nadwrażliwości zębów zdarza się wykonywać lakierowanie nawet kilkukrotnie, w odstępach 3 – 4-dniowych.

Dlaczego profilaktyka stomatologiczna jest tak ważna?

Właściwe dbanie o zęby jest podstawą higieny jamy ustnej i zapobiega wielu chorobom. Wizyty w gabinecie stomatologicznym to czynnik konieczny, ponieważ dentysta może w porę zaobserwować niepokojące objawy i im zapobiec, a także wykonać zabiegi oczyszczające i zabezpieczające. W domu pacjent powinien odpowiednio czyścić zęby – według zaleceń stomatologa. Służą temu szczoteczki, pasty, nici dentystyczne. Zęby muszą być czyszczone dość długo i dokładnie (przez około 2-3 minuty, okrężnymi ruchami). Dzięki tym zabiegom można cieszyć się przez wiele lat zdrowymi zębami i ograniczyć leczenie do minimum.

Dowiedź się więcej o: Stomatologia zachowawcza