Jesionowa 20B 05-816 Michałowice-Osiedle Pon - Pt 10:00-20:00 +48 791 791 411

Ortodoncja – pytania i odpowiedzi

Czy dorosła osoba może korzystać z leczenia ortodontycznego?

Jak najbardziej. Nie ma ograniczeń wiekowych w leczeniu ortodontycznym – mało tego, coraz więcej osób dorosłych decyduje się na zamocowanie aparatu. Najczęściej stosuje się aparaty stałe, ponieważ najskuteczniej pomagają w leczeniu. Leczenie jest konieczne, gdy dana osoba chce przywrócić sobie piękny uśmiech, ale także podczas przygotowań do leczenia protetycznego, implantologicznego i chirurgicznego. Poprawienie ustawienia zębów staje się również niezbędne, gdy występuje konieczność odtworzenia miejsca dla odbudowy protetycznej. Jeśli pacjent cierpi na chorobę przyzębia, prawidłowe ustawienie zębów umożliwia późniejsze ich szynowanie.

Kto nie może nosić aparatu ortodontycznego?

Istnieje kilka uwarunkowań, wykluczających leczenie ortodontyczne. Są to choroby obniżające odporność – takie jak białaczka, zaburzenia hormonalne, niewyrównana cukrzyca. Również branie leków na osteoporozę uniemożliwia stosowanie aparatu, podobnie jak duże braki w uzębieniu i poważne choroby przyzębia. Choroby związane z jamą ustną i przyzębiem muszą zostać wyleczone przed założeniem aparatu.

Czy leczenie ortodontyczne jest bolesne?

Leczenie nie jest bolesne. Przez kilka pierwszych dni oraz po wizytach kontrolnych może pojawić się uczucie napięcia na zębach, które potem zniknie.

Jak przygotować się przed pierwszą wizytą ortodontyczną ?

Poza zwyczajowym przygotowaniem, jakim jest staranne umycie zębów, nie trzeba specjalnie przygotowywać się do pierwszej wizyty. Zęby nie muszą być wyleczone, natomiast będą musiały być wyleczone przed założeniem aparatu ortodontycznego. Ustalając plan leczenia ortodonta zdecyduje, które zęby należy wyleczyć, a których nie potrzeba leczyć, bo np. będzie trzeba je usunąć. Podczas pierwszej wizyty ortodonta zdecyduje też, czy potrzeba wykonać inne zabiegi lub badania niezbędne przed założeniem aparatu. Ogólnie można powiedzieć, że na pierwszych wizytach pacjent dowie się wszystkiego, co trzeba, aby skutecznie przeprowadzić leczenie ortodontyczne.

Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

Jego długość zależy od rodzaju wad zgryzu, ich zaawansowania, typu aparatu i stopnia zaangażowania pacjenta w leczenie. Może to być nawet kilka lat. Średnio jednak trwa około dwa lata.

Jak dbać o zęby podczas leczenia ortodontycznego?

Zarówno o zęby, jak i o aparat należy zadbać ze szczególną uwagą. Dzięki temu leczenie przebiegnie sprawnie i szybko. Do higieny służą różne akcesoria, jak specjalne szczoteczki, pasty, wyciorki czy płyny do płukania ust. Zabiegi czyszczenia wymagają nieco sprawności manualnej i większej uwagi, ale pomagają w skutecznym utrzymaniu higieny.

Czy u osoby dorosłej warto zakładać aparat ortodontyczny?

Nie ma ograniczenia wiekowego, jeśli chodzi o leczenie ortodontyczne. Ortodoncja pomaga nie tylko w uzyskaniu pięknej estetyki uśmiechu, ale również pozawala na zachowanie zdrowego przyzębia , przygotowanie do leczenia protetycznego czy chirurgicznego , a także do uzyskania prawidłowej funkcji zgryzowej.  Często u pacjentów dorosłych dzięki leczeniu ortodontycznemu można uniknąć leczenia protetycznego poprzez zamknięcie luki po utraconym zębie czy zamknięciu szpar międzyzębowych.

Jak długo trwa zakładanie aparatu ?

Zwykle założenie stałego aparatu ortodontycznego zajmuje około 45 minut.

Czego nie można jeść podczas noszenia aparatu ortodontycznego?

Przede wszystkim należy unikać wszelkich twardych produktów jak: twarde owoce i warzywa – jabłka, gruszki, marchewka itp., suchary, twarde pieczywo, twarde słodycze, orzechy, tzw. słodkie batony, produktów klejących i ciągnących się – toffi , próchnicotwórczych – wszelkiego rodzaju słodycze. Należy także mieć na uwadze podczas noszenia estetycznych bezbarwnych aparatów, aby unikać produktów barwiących, które mogą niekorzystnie wpływać na zamki w aparacie, a także szybko przebarwiają ligatury bezbarwne.

Czy podczas leczenia aparatem stałym można używać szczoteczki elektrycznej?

Biorąc pod uwagę fakt, że szczoteczka elektryczna nie jest w stanie dotrzeć  do wszystkich przestrzeni, dlatego raczej zaleca się użytkowanie zwykłych szczoteczek, wspomaganych dodatkowymi elementami do higieny jamy ustnej jak: nici dentystyczne czy szczoteczki międzyzębowe.

Czy zęby leczone kanałowo są przeciwwskazaniem do leczenia ortodontycznego?

Zęby martwe nie są przeciwwskazaniem do leczenia ortodontycznego pod warunkiem, że są prawidłowo przeleczone.

Czy po zdjęciu aparatu pozostają na zębach ślady po zamkach?

Po zdjęciu aparatu nie zostaną żadne ślady pod warunkiem, że pacjent należycie dba o higienę.

Dlaczego w niektórych przypadkach konieczne jest usunięcie zębów przed leczeniem ortodontycznym?

Bywają takie przypadki, że wyleczenie z wady zgryzu wymaga usunięcia zęba czy zębów, a następnie poprzesuwanie pozostałych zębów aparatem ortodontycznym. Tylko dzięki takiemu zabiegowi istnieje możliwość ich ustawienia w prawidłowych warunkach zgryzowych. Decyzja o usunięciu zębów jest trudna, ale czasem konieczna.

Co należy jeść przez pierwsze dni po założeniu aparatu ?

Przez pierwsze dni po założeniu aparatu ortodontycznego zalecana jest dieta papkowata, tak aby nie obciążać dodatkowo zębów, na które działa siła aparatu.

Co wpływa na przebarwianie ligatur?

Na przebarwienie ligatur (w niektórych aparatach ortodontycznych również innych ich elementów) wpływają te produkty spożywcze, które zawierają silne barwniki. Mogą to być:

  • owoce lub warzywa: czerwone buraki, czerwona papryka (ostra i słodka), wiśnie, czarne porzeczki, jagody, aronia
  • napoje: kawa (nawet z mlekiem), herbata (wszystkie gatunki, nie wyłączając zielonej), cola, soki z owoców wymienionych powyżej, czerwone wino
  • sosy zawierające barwiące składniki: z dodatkiem curry (lub kurkumy), sojowy, chili, tabasco, lub inne zawierające wymienione powyżej barwiące warzywa lub owoce
  • barwione słodycze: żelki, cukierki, lody i lizaki (zwłaszcza te barwiące język)
  • Do przebarwień przyczynić się może palenie tytoniu.

Zamki i łuk najczęściej nie ulegają przebarwieniom, może się jednak pojawić na nich nalot, spowodowany wymienionymi powyżej czynnikami.