Jesionowa 20B 05-816 Michałowice-Osiedle Pon - Pt 10:00-20:00 +48 791 791 411

Implanty – pytania i odpowiedzi

Jakie są zalety implantów stomatologicznych ?

  • Brak konieczności szlifowania żywych zębów. Implanty w odróżnieniu od tradycyjnych metod odbudowy braków zębowych w postaci mostów nie wymagają szlifowania zębów filarowych, które często są zdrowe i nie posiadają żadnych wypełnień.
  • Przeciwdziałanie zanikowi kości. Kość w przypadku braku obciążania posiada tendencje do stopniowego zanikania. Implanty działają podobnie do korzeni własnych zębów, przenosząc siły żucia na kość szczęki lub żuchwy i zachowując w ten sposób jej naturalny kształt
  • Przywrócenie funkcji i wyglądu naturalnego uzębienia. Implanty wyglądają i zachowują się jak naturalne zęby. Dzięki swojej konstrukcji są na stałe zamocowane w kości i odbudowują poprawne relacje zwarciowe zębów.
  • Zachowanie naturalnej estetyki twarzy. Implanty stomatologiczne dają najlepszą estetykę uśmiechu, stanowiąc bardzo dobre podparcie dla tkanek miękkich.
  • Stabilizacja dla protez zębowych. Dzięki zastosowaniu specjalnych zatrzasków możliwa jest stabilizacja protez bez konieczności pokrywania podniebienia akrylem, co w znaczny sposób zwiększa komfort pacjenta.
  • Trwałość. Prawidłowo osadzony wszczep oraz prawidłowa higiena jamy ustnej pacjenta wraz z regularnymi wizytami higienizacyjnymi sprawi, że implanty utrzymują się u pacjentów przez długie lata.

Jakie są etapy leczenia implantologicznego ?

  • Konsultacja implantologiczna + wykonanie badania radiologicznego. Na pierwszej wizycie konsultacyjnej po dokładnym zbadaniu pacjenta oraz analizie tomografii komputerowej (trójwymiarowego zdjęcia szczęki lub żuchwy) tworzony jest plan leczenia dopasowany do potrzeb pacjenta.
  • Część chirurgiczna. Po akceptacji planu leczenia pacjent umawiany jest na zabieg chirurgiczny, polegający na wszczepieniu implantu. Sam zabieg trwa ok. 30 min i jest całkowicie bezbolesny, ponieważ wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Okres integracji implantu z kością trwa od trzech do sześciu miesięcy i po tym okresie instalowana jest śruba gojąca, mająca na celu wymodelować dziąsło pod przyszłą koronę.
  • Część protetyczna. W tej fazie pobierane są wyciski szczegółowo odwzorowujące relacje zwarciowe wszystkich zębów. Na ich podstawie w laboratorium dobierany jest odpowiedni łącznik, na którym zamocowana zostaje korona, indywidualnie dopasowana do zgryzu pacjenta.

Jaki jest odsetek niepowodzeń ?

Implanty zębowe to bardzo dobrze udokumentowana dziedzina stomatologii, która nieustannie się rozwija. Na obecną chwilę 98% udokumentowanych przypadków wszczepiania implantów kończy się sukcesem, czyli integracją implantu z kością.

Czy wszczepienie implantu boli ?

Absolutnie nie. Cały zabieg przeprowadzony jest w znieczuleniu miejscowym. Dodatkowo pacjent ma opcję skorzystania z gazu rozweselającego, który sprawi, że poczuje się bardziej zrelaksowany i odprężony.

Czy implantami można zastąpić każdy brak zębowy ?

Zasadniczo tak, jedynym ograniczeniem jest tutaj ilość i jakość kości wyrostka zębodołowego. Wszystko to zostaje potwierdzone po wykonaniu tomografii komputerowej w naszej klinice.

Czy implanty zębowe wymagają wizyt kontrolnych?

Implanty tak samo jak własne zęby wymagają regularnych wizyt kontrolnych połączonych z kompleksową higienizacją jamy ustnej i oczyszczaniem powierzchni wokół wszczepów za pomocą specjalnych skalerów. Takie wizyty wymagane są raz na pół roku w celu utrzymania optymalnego stanu higieny. Oczywiście pacjent również we własnym zakresie powinien dbać o codzienną higienę jamy ustnej stosując różnego rodzaju płukanki, irygatory  oraz szczoteczki międzyzębowe.