4. Tomograf komputerowy – Trójwymiarowy obraz CBCT

Czym jest tomografia CBCT?

CBCT jest szybszą i bezpieczniejszą odmianą konwencjonalnej Tomografii Komputerowej stworzoną dla stomatologii. Zastosowanie promieniowania w postaci wiązki stożkowej umożliwiło obrazowanie twarzoczaszki w trakcie tylko jednego obrotu źródła promieniowania. Skutkuje to mniejszą dawką promieniowania w porównaniu z tomografią spiralną oraz znacznym skróceniem czasu badania.

Badanie CBCT jest bardziej ekonomiczne dla pacjenta. Dane uzyskane w trakcie jednego obrotu lampy w czasie krótszym niż minuta pozwalają uzyskać obrazy, które do tej pory wymagały wykonania wielu zdjęć radiologicznych. Jedno badanie CBCT zastępuje zdjęcia zębowe, panoramiczne, cefalometryczne, zgryzowe oraz stawu skroniowo-żuchwowego. Obróbka danych pochodzących z CBCT dostarcza lekarzowi nawet więcej informacji niż te wszystkie zdjęcia razem.

Badanie to jest przydatne w niemal każdej dziedzinie stomatologii. Przede wszystkim jest to metoda umożliwiająca dokładne diagnozowanie. Staranne przeprowadzenia procesu diagnostycznego daje znacznie większą szansę powodzenia wdrożonego leczenia. CBCT jest przydatne między innymi w :

 • chirurgii twarzowo czaszkowej i stomatologicznej
 • ortodoncji
 • endodoncji
 • periodontologii
 • implantologii
 • diagnozowaniu stawu skroniowo żuchwowego

Procedura jest całkowicie bezbolesna, niepowodujące odruchów wymiotnych I nie wymaga ingerencji w jamę ustną pacjenta. Przed zdjęciem pacjent jest jedynie proszony o zdjęcie wszelkich metalowych rzeczy z okolicy głowy (kolczyki, łańcuszki, protezy zębowe wyjmowane itp.)

sddefault

Jakie możliwości daje nam takie badanie?

 • Pozwala precyzyjnie planować zabiegi i leczenie
 • Możemy dokładnie ocenić potencjalne ryzyko
 • Umożliwia precyzyjnie przeanalizować przebieg ważnych struktur takich jak nerwy, naczynia krwionośne, korzenia zębów, położenie zatok obocznych nosa i in., z dokładnością niemożliwą do uzyskania w innym badaniu radiologicznym, których umiejscowienie jest inne u każdego pacjenta

Dlaczego CBCT?

 1. Jedyne badanie obrazowe ukazujące zarówno tkanki miękkie jak i struktury kostne
 2. Badanie jest nieinwazyjne i wielu przypadkach umożliwia uniknąć operacji zwiadowczych
 3. dokładne obrazowanie sąsiednich struktur umożliwia ocenę zaawansowania procesów patologicznych takich jak nowotwory, rozrosty nienowotworowe, procesy zapalne itp.
 4. uzyskane dane niejednokrotnie umożliwiają postawienie trafnej diagnozy i wdrożenie leczenia w stadium zaawansowania choroby niewykrywalnym w innym badaniu obrazowym.
 5. Dawka promieniowania jest ok 10 razy mniejsza niż w przypadku konwencjonalnej Tomografii Komputerowej
 6. Znacznie krótszy czas badania. CBCT trwa od 10 do 40 sekund a w konwencjonalnej Tomografii Komputerowej kilka minut
 7. Badanie CBCT jest znacznie tańsze niż w konwencjonalnej Tomografii Komputerowej co pozwala na dużo szersze zastosowanie.

Hyperion X9 to najnowszej generacji tomograf 3D który umożliwia wykonanie skanu CBCT w ciągu kilkunastu sekund I pozwala obniżyć dawkę promieni RTG aż do 90% w porównaniu z tradycyjnymi tomografem komputerowym. Zdjęcie otwiera się natychmiast na ekranie monitora I pozwala na jego omówienie przez naszego specjalistę. Obraz jest kilkadziesiąt razy powiększony, przetworzony komputerowo o doskonałym kontraście i różnej skali szarości, co pozwala uwidocznić najmniejsze detale. Dla wygody i komfortu pacjentów w Jesionowa Dental Clinic zdjęcie wykonujemy w naszej klinice, dzięki czemu czas leczenia skrócony jest do niezbędnego minimum.