Czym się różni wypełnienie kompozytowe od amalgamatowego?

Wypełnienie amalgamatowe jest ciemne i może powodować przebarwienia tkanek zęba. Stosuje się je rzadziej niż kompozytowe, ponieważ jest bardzo widoczne i powoduje dyskomfort natury estetycznej. Najczęściej używa się amalgamatu do wypełniania ubytków mniej widocznych zębów. Jest jednak bardziej wytrzymały i odporny na ścieranie w porównaniu do kompozytu. Wypełnienie kompozytowe z kolei dopasowuje się do koloru zęba, w związku z czym staje się niemal niewidoczne. Dzięki swojej skuteczności oraz estetyki jest najczęściej stosowane w leczeniu ubytków.

Dlaczego wymiana srebrnych wypełnień jest tak ważna?

Wymiana wypełnień amalgamatowych jest istotna, jeśli ich kolor powoduje dyskomfort pacjenta, lub jeśli wypełnienia uległy rozszczelnieniu. Nie ma potwierdzonych danych na temat tego, czy rtęć zawarta w amalgamacie działa szkodliwie na organizm – zdania lekarzy są podzielone. Jeśli jednak pacjent ma takie obawy, wypełnienie najlepiej wymienić.

Co czyni inlay tak popularnymi?

Z całą pewnością jest to zasługa idealnego dopasowania wypełnienia do zęba, nadanie mu naturalnego kształtu i koloru oraz wysoka odporność na ścieranie. Inlay doskonale spełnia swoją rolę i zwiększa poczucie komfortu pacjenta.

Jaki jest przebieg leczenia metodą inlay?

Najpierw wykonuje się preparowanie tkanek zęba. Po tym zabiegu pobierany jest wycisk, który przesyła się do pracowni techniki dentystycznej. Inlay modeluje się tak, aby wypełnienie dokładnie oddawało anatomiczny kształt zęba. Na drugiej wizycie następuje zacementowanie gotowego wkładu.